100 szybkich porad dla miłośników foto

20 czerwca 2020
Obraz

1. Nadaj fotografii głębię

Znajdź ciekawy motyw (jak skała widoczna na zdjęciu) i umieść go w kadrze na pierwszym planie. W ten sposób pejzaż na fotografii będzie miał większą głębię. Oczywiście wykorzystaj do tego celu szeroki kąt obiektywu w aparacie.

2. Nie obcinaj stóp

Fotografując sylwetkę staraj się nie przycinać stóp czy głowy. Lepiej pozostaw większą przestrzeń dookoła postaci. Zdjęcie wykadrować zawsze możesz później, podczas edycji w programie graficznym na komputerze.

3. Lepsza ekspozycja

Zdjęcie wychodzi za ciemne? Skorzystaj z funkcji korekty ekspozycji oznaczonej symbolem plusa i minusa. Regulując korektę na plus (np. +1 czy +2) rozjaśnisz fotografię. Ustawiając wartość na minus, przyciemnisz. Po ustawieniu korekty, powtórz ujęcie.

4. Zbliż się do motywu

By znaleźć ciekawy temat, zbliż się do motywów. Często skupienie na detalu pozwala osiągnąć najlepszy efekt na fotografii. Możesz to zrobić zarówno zbliżając się fizycznie, jak i korzystając z zoomu.

5. Korzystaj z naturalnych ram

Wykonaj zdjęcie tak, by kadr otaczały ramy okna, fotografuj przez bramę czy umieszczając w kadrze inne motywy, tworzące naturalne obramowanie (na przykład konary drzewa). Ten zabieg pozwoli uzyskać na zdjęciu efekt głębi.

6. Spróbuj malować światłem

Świetliste wzory na zdjęciach można uzyskać w bardzo prosty sposób. Wystarczy ustawić w aparacie długi czas naświetlania lub specjalny tryb nocny fotografowania. A potem zamocować aparat na statywie, uruchomić migawkę i za pomocą kolorowej diody czy sztucznych ogni malować w powietrzu dowolne kształty. Pamiętaj, by robić to po ciemku.

7. Dzieciom rób zdjęcia z ich poziomu

Nie fotografuj dzieci z góry, lecz z ich perspektywy. Nawet jeśli to wymaga częstego uginania kolan. Dzięki temu nie tylko uchwycisz dobrze proporcje dziecięcego ciała, ale również pokażesz świat widziany ich oczami.

8. Optykę utrzymuj w czystości

Nigdy nie dotykaj palcami soczewek obiektywu. W przeciwnym razie pozostaną na nich tłuste odciski palców i zdjęcia wyjdą nieostre.

9. Uważaj na lampę błyskową

Uważaj, by nie przysłonić palcem wbudowanej lampy błyskowej. W przeciwnym razie na zdjęciu wyjdzie cień.

10. Bądź ostrożny z cyfrowym zoomem

Staraj się nie korzystać z cyfrowego zoomu, zwłaszcza w smartfonach. Jest to funkcja, która pogarsza jakość obrazu. Jeśli nie masz zoomu optycznego, podejdź bliżej do fotografowanego motywu.

11. Dla szybkości użyj trybu automatycznego

Jeśli nie bardzo wiesz, jakie parametry ustawić w swoim aparacie, skorzystaj z trybu automatycznego oznaczonego zieloną ikoną. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale pozwoli ci szybko zrobić zdjęcie.

12. Horyzont nie w połowie kadru

Fotografując krajobraz, skorzystaj z zasady trójpodziału kadru. Według tej reguły należy umieścić linię horyzontu nie w połowie, lecz na 1/3 lub 2/3 wysokości kadru. Pozwoli to uzyskać poprawną kompozycję i lepszy efekt wizualny.

13. Nie używaj zoomu po ciemku

Fotografując w nocy bez statywu korzystaj z szerokiego kąta obiektywu. Im większy zoom, tym krótszy czas naświetlania jest potrzebny, by uniknąć poruszenia. Po zmroku czas potrzebny do wykonania zdjęcia się jednak wydłuża.

14. Korzystaj z przycisku blokady ekspozycji i ostrości

W zaawansowanych aparatach dostępny jest przycisk blokady ekspozycji (AEL) oraz ostrości (AFL). Korzystaj z tych funkcji, by po zmianie kadru zachować ustawioną wcześniej jasność czy ostrość obrazu.

15. Nie edytuj oryginalnego zdjęcia

Nie pracuj na oryginalnym pliku, zwłaszcza gdy nie masz kopii. Możesz go bardzo łatwo stracić lub zmienić i żałować. Lepiej pracować na kopii zdjęcia, a oryginały trzymać w osobnym folderze.

16. Dobierz autofokus zależnie od sytuacji

Fotografując pejzaż czy portret ustaw pojedynczy tryb autofokusu (AF-S, One Shot). Rejestrując sportową akcję skorzystaj z ciągłego autofokusu (AF-C, AI Servo). Niektóre aparaty oferują funkcję, która automatycznie przełącza autofokus w odpowiedni do sytuacji tryb pracy (AF-A, AI Focus).

17. Nocne zdjęcia ze statywem

Nocne zdjęcia najlepiej robić ze statywu. Stabilna podpora pozwoli fotografować na długim czasie oraz niskim ISO i uzyskać klarowny obraz. Bez statywu trzeba znacznie podnieść czułość ISO, by nie poruszyć zdjęcia. W efekcie zdjęcie jest zaszumione. Pamiętaj jednak - przy długim czasie ruchliwe obiekty wyjdą rozmazane.

18. Łatwa korekta barw

Niektóre cyfrówki oferują tryb zapisu RAW, który pozwala szybko i dobrze poprawić kolorystykę zdjęcia. Pod warunkiem, że mamy odpowiednie oprogramowanie, takie jak wtyczka Adobe Camera Raw wbudowana w Photoshopa czy Photoshopa Elements.

19. Właściwy kierunek

Jeśli osoba na zdjęciu patrzy albo idzie czy jedzie w danym kierunku, pozostaw tam przestrzeń w kadrze. W ten sposób dodasz fotografii wyrazu.

20. Poprawny uchwyt aparatu

Poprawny uchwyt pozwala stabilnie fotografować. Szczególnie dotyczy to dużych aparatów, na przykład lustrzanek. Prawą dłonią trzymaj prawy uchwyt, palcami lewej obejmij obiektyw. Aby zmienić orientację na pionową, obróć aparat o 90 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

21. Korzystaj z trybów tematycznych

Jeśli nie wiesz jak dobrać parametry do danego motywu, skorzystaj z dedykowanego trybu tematycznego. Niektóre cyfrówki oferują nawet dziesiątki różnych trybów scen przygotowanych pod konkretne tematy, jak krajobraz, portret nocny czy sztuczne ognie.

22. Ostre oczy

Fotografując twarz, ustaw ostrość na oczy. Dotyczy o również fotografowania zwierząt. Niektóre aparaty mają nawet wbudowany tryb pracy aufokusu - wykrywanie oka.

23. Błysk z odbicia

Jeśli masz możliwość skorzystania z zewnętrznej lampy błyskowej z ruchomą głowicą, skieruj palnik w sufit lub ścianę. Portret oświetlony światłem z odbicia wygląda znacznie lepiej, niż gdy lampa błyśnie na wprost.

24. Nakładki na lampę

Aby uzyskać miękkie światło, warto skorzystać ze specjalnych nakładek (dyfuzorów) na lampę błyskową. Czasem są w komplecie z lampą, ale można je również kupić w sklepach fotograficznych (np. za ok. 35 złotych) lub wykonać samemu.

25. Ustaw poprawny balans bieli

Jeśli zdjęcia są przebarwione, być może wina leży po stronie niewłaściwie dobranego balansu bieli. Funkcję tę znajdziesz w menu aparatu. Dobierz balans bieli zgodny z rodzajem światła, przy którym fotografujesz (na przykład światło żarowe). Niektóre tryby tematyczne dobierają balans bieli zgodny z tematem (na przykład odpowiedni dla światła świecy).

26. Skoryguj moc błysku

Jeśli błysk flesza prześwietla motywy na zdjęciu, skoryguj jego moc na minus. Wiele aparatów umożliwia takie regulacje - funkcja oznaczona jest symbolem błyskawicy oraz plusa i minusa. Jeśli zdjęcie wychodzi zbyt ciemne, możesz w taki sam sposób zwiększyć moc błysku (korekta na plus).

27. Błysk i naturalne tło

Gdy fotografujesz z automatyczną lampą błyskową, zwykle jej światło dominuje - tło wtedy wychodzi ciemne. Aby temu zapobiec, ustaw wyższą czułość ISO (aparat zmniejszy moc błysku), albo przełącz lampę błyskową w tryb błysk + długi czas. Możesz też włączyć tryb nocny portret. Dzięki takim zabiegom tło będzie naturalnie oświetlone i zdjęcie zyska nastrój.

28. Naturalne oświetlenie jest zwykle najlepsze

Jeśli to możliwe, fotografuj bez lampy błyskowej. Naturalne oświetlenie wygląda po prostu najlepiej. Jeśli warunki są trudne, możesz użyć statywu lub podwyższyć ISO.

29. Uchwyć dziecko w ruchu

Uchwycenie ruchliwego malucha bez rozmazania nie jest łatwe. Warto ustawić bardzo krótki czas migawki (przynajmniej 1/500 sekundy), albo tryb fotografowania sportu. Niektóre aparaty oferują tryb fotografowania dzieci.

30. Ostrość od stóp po horyzont

Gdy fotografujesz piękny pejzaż, warto, aby na zdjęciu wyraźne były zarówno motywy na pierwszym planie, jak i odległe obiekty. W tym celu ustaw w aparacie dużą wartość przysłony (na przykład f/8.0 lub f/11) - możesz to zrobić w trybie priorytetu przysłony - albo włącz tryb fotografowania krajobrazu.

31. Zamroź ruch

Zamrożenie ruchu, na przykład dynamicznej fali czy spadającej kropli wody, jest możliwe tylko przy bardzo krótkich czasach pracy migawki , np. 1/1000 czy 1/2000 sekundy. Aby uzyskać taki czas, może trzeba będzie maksymalnie otworzyć przysłonę albo podnieść czułość ISO.

32. Pomocne wykrywanie twarzy

Przy fotografowaniu portretów (nawet grupowych) warto skorzystać z funkcji wykrywania twarzy. Aparat dostosuje ostrość, ekspozycję i kolorystykę do twarzy osób widocznych w kadrze.

33. Efekt sylwetki

Jeśli chcesz uzyskać efekt ciemnej sylwetki na tle romantycznego nieba, zastosuj trik z niedoświetleniem. Pomocna w tym celu będzie funkcja korekty ekspozycji (ustawienie na minus).

34. Korzystaj z ciekawych filtrów

Większość cyfrówek oferuje sporą gamę filtrów, za pomocą których możesz szybko upiększyć fotografie. Na uwagę zasługują efekty miniatury (na zdjęciu) czy retro, a w niektórych cyfrówkach filtry dojadające dramatyzmu.

35. Fotografuj tablice informacyjne

Takie fotografie pozwolą Ci zapamiętać, gdzie spędzałeś czas. Jest to pomocne szczególnie, gdy przy sobie nie masz sprzętu wyposażonego w GPS. Aparatem możesz również "zanotować" treść interesującego ogłoszenia.

36. Punktowy pomiar

Jeśli szczególnie zależy Ci na poprawnym naświetleniu konkretnego obszaru na zdjęciu (na przykład jasnej chmury czy sukienki), zastosuj punktowy pomiar ekspozycji. Z tej funkcji korzystają na przykład fotografowie ślubni, by nie prześwietlić białej sukni panny młodej.

37. Uważaj na tło!

Kadruj portret tak, by za fotografowanymi osobami nie było brzydkich dodatków, na przykład śmietnika. Fatalne tło można też rozmazać, stosując mocno otwartą przysłonę (np. f/1.8, f/2.8).

38. Skorzystaj z trybu HDR

Jeśli zdjęcie jest zbyt kontrastowe, jasne obszary prześwietlone, a ciemne zbyt smoliste, zastosuj tryb HDR. Funkcję tą znajdziesz w menu wielu aparatów i smartfonów. Pozwoli uzyskać fotografie o zrównoważonym oświetleniu.

39. Jeszcze większa ostrość

Fotografowanie ze statywu to świetny pomysł. Warto jednak wiedzieć, że naciśnięcie spustu migawki czy ruch lustra w lustrzance może wprowadzić drgania. Dlatego do wyzwolenia migawki lepiej użyć pilota czy skorzystać z samowyzwalacza, a także użyć funkcję wstępnego podniesienia lustra.

40. Kontroluj ekspozycję

Zanim zrobisz zdjęcie, sprawdź czy wyjdzie odpowiednio naświetlone. Pomoże ci w tym ekran LCD oraz funkcja histogramu, w którą wyposażone są liczne cyfrówki. Wąski wykres zamiast szerokiego oznacza brak detali w światłach (gdy wykres jest przesunięty w prawo) lub cieniach (gdy wykres jest po lewej stronie). Skoryguj ekspozycję lub zmień ustawienia czasu (w ręcznym trybie fotografowania).

41. Eksperymentuj z perspektywą

Stosuj różne perspektywy dla różnych rezultatów. Możesz zrobić zdjęcie z dołu lub z wysoka, z dalszej lub bliższej odległości. Potem wybierz najlepsze ujęcie.

42. Stosuj seryjny tryb fotografowania

Gdy robisz zdjęcia ruchomym obiektom, przełącz aparat w tryb ciągłego fotografowania. Prędkość kilku klatek na sekundę zwiększy twoją szansę na uchwycenie dynamicznej akcji w najlepszym momencie.

43. Ruch w kadrze

Ostry pojazd na rozmazanym w ruchu tle? Takie fotografie są dynamiczne i budzą zachwyt. Aby uzyskać taki efekt, wydłuż czas migawki np. do 1/20 sekundy i włącz tryb seryjny. Po wciśnięciu spustu migawki przesuń obiektywem, utrzymując obiekt w kadrze.

44. Zdjęcie na prezent

Zapomniałeś o prezencie, a nie masz pomysłu? Wydrukuj ukochanej osobie wasze wspólne zdjęcie. W wielu fotolabach możesz to zrobić wprost z karty pamięci, albo zamówić odbitki przez internet. Jeśli masz trochę więcej czasu, zamów jeden z fotogadżetów, na przykład kubek z fotografią.

45. GPS pomoże odnaleźć miejsce na mapie

Niektóre cyfrówki mają wbudowany GPS, inne (te wyposażone w Wi-Fi) korzystają z GPS w smartfonie. Funkcja ta pozwala dodać do zdjęcia informacje o miejscu zrobienia zdjęcia. Potem możesz je znaleźć na mapie. Na przykład w Picasie wystarczy kliknąć na czerwony znacznik.

46. Aplikacja zamiast GPS

Jeśli twój aparat nie ma GPS ani Wi-Fi, nic straconego - nadal masz szansę dodać do zdjęć geotagi. W tym celu skorzystaj z aplikacji gps4cam na smartfony z systemem Android (11,34 zł) lub iOS (3,99 dolara). Zanotuje ona czas i miejsce fotografowania, a potem przyporządkuje te informacje plikom ze zdjęciami.

47. Portrety w ostrym słońcu

Ostre słońce razi oczy modela i przeświela czubek nosa? Zabierz go w cień lub ustaw jego twarz tak, by słońce znajdowało się z boku lub z tyłu. Smoliste cienie wypełnij błyskiem flesza lub światłem odbitym od reflektora.

48. Wyczyść obiektyw

Obiektyw w smartfonie z natury rzeczy narażony jest na ciągłe dotykanie. Jeśli chcesz zrobić bardziej wyraziste zdjęcie, wyczyść wcześniej szkiełko obiektywu. Najlepiej specjalną ściereczką do optyki.

49. Bądź cierpliwy

Wiele smartfonów rejestruje zdjęcie jeszcze przez chwilę po wciśnięciu spustu migawki. Aby uniknąć rozmazania, trzymaj smartfon nieruchomo dopóki zdjęcie nie zostanie zapisane.

50. Rób zdjęcia wbudowaną aplikacją

Instagram to świetna aplikacja, ale ma jedną wadę - wykonane nią zdjęcia zapisywane są w zmniejszonej rozdzielczości. Jeśli chcesz przetworzyć fotki instagramowymi filtrami, najlepiej zrób je wbudowaną aplikacją - zapisze ona fotografie w natywnej rozdzielczości - a następnie wczytaj je do Instagramu.

51. Co dwie ręce to nie jedna

Fotografując smartfonem, trzymaj go obiema rękami. Taki chwyt zapewni stabilność, a w efekcie ostrzejsze zdjęcia.

52. Tu znajdziesz zdjęcia

Gdy przypadkiem usuniesz zdjęcia ze smarfona, istnieje szansa na łatwe odzyskanie przynajmniej tych, którymi dzieliłeś się z innymi. Przeszukaj archiwa korespondencji w zainstalowanych komunikatorach. Na przykład w aplikacji WhatsApp należy wybrać przycisk Info, a następnie polecenie Pokaż wszystkie media.

53. Oszczędzaj energię

Jeśli boisz się, że bateria w aparacie rozładuje się zanim wrócisz z pleneru, włącz tryb oszczędzania energii. Funkcja ta może na przykład szybciej wyłączać ekran LCD, gdy z niego nie korzystasz - a monitor zużywa dużo energii.

54. Zapasowe zasilanie

Jeśli wybierasz się w dłuższy plener, koniecznie zabierz ze sobą zapasową baterię do aparatu. Nie będziesz wówczas zaskoczony w najgorszym momencie.

55. Bateria nie lubi mrozu

Ujemna temperatura może szybko rozładować baterię. Dlatego zimą nie trzymaj zbyt długo aparatu na mrozie. Baterię trzymaj w cieple i z dala od wilgoci, na przykład w specjalnej torebce oraz kieszeni. Jeśli masz spacjalną wodoszczelną obudowę do aparatu, możesz ją wykorzystać również zimą.

56. Pełen akumulatorek

Przed pierwszym użyciem naładuj baterie do pełna - będą wydajniejsze. W przeciwieństwie do akumulatorów NiMH, te litowo-jonowe powinny być stale naładowane choć częściowo. To im przedłuża żywotność. Można je ładować często, niezależnie od stopnia rozładowania.

57. Walące się budynki?

Gdy fotografujesz budynek z dołu, obiektyw aparatu przerysuje perspektywę. W efekcie na zdjęciu powstanie walący się do tyłu gmach. Aby tego uniknąć, fotografuj z wysoka i z większej odległości, albo skoryguj perspektywę i usuń zniekształcenia w programie graficznym (np. Gimp). Profesjonaliści używają specjalnych obiektywów z regulowaną osią optyczną.

58. Korzystaj rozsądnie z trybów manualnych

Aby mieć kontrolę nad rezultatem, wykorzystuj ręczne tryby fotografowania. Możesz wówczas samodzielnie ustawić czas i przysłonę. Pamiętaj, że możesz się wspomóc automatycznym ISO. W niektórych aparatach możesz nawet określić nieprzekraczalną czułość ISO, co pozwoli na kontrolę nad szumem.

59. Brak poruszenia

Jeśli fotografujesz ruchliwe zwierzę i nie chcesz, by wyszło rozmazane, przełącz aparat w tryb S lub Tv (priorytet czasu), a następnie ustaw bardzo krótki czas migawki, np. 1/1000 sekundy. Tryb seryjny również jest wskazany. Możesz również skorzystać z trybu fotografowania zwierząt, jeśli twój aparat jest w taki wyposażony.

60. Zadbaj o odpowiednie proporcje

By podkreślić rozmiar obiektów, wykorzystaj te o znanych gabarytach. Na przykład, by zwrócić uwagę na bezkres przestrzeni czy wysokość budowli, umieść na pierwszym planie człowieka.

61. Bezpieczne kopie zapasowe

Gdy fotografujesz smartfonem, skorzystaj z funkcji automatycznego wgrywania wszystkich nowych zdjęć do chmury. Dysponują nią prawie wszystkie aplikacje wspierające dyski chmurowe, jak Flickr, Google Plus, OneDrive czy Dropbox. Odpowiednią opcję znajdziesz w ustawieniach aplikacji.

62. Zadbaj o głębię ostrości

Aby rozmyć tło w portrecie, ustaw małą wartość przysłony (np. f/1.8, f/2.8). Jeśli chcesz, by wszystko było ostre, ustaw dużą wartość przysłony (np. f/8, f/11 czy f/16). Regulację przysłony ułatwi dedykowany tryb priorytetu przysłony ( oznaczony A lub Av). Pamiętaj, że w przypadku kompaktów efekt rozmycia będzie mniej zauważalny, niż w przypadku lustrzanek.

63. Eksperymentuj z formatami kadru

Zdjęcia w domyślnym formacie - czyli 4:3 lub 3:2 - nie zawsze najlepiej podkreślają zalety fotografowanego motywu. Spróbuj innych ustawień, na przykład zdjęć w kwadracie (1:1). Odpowiednie opcje znajdziesz w menu. Możesz też wykadrować zdjęcia podczas edycji na komputerze. Pamiętaj, że wówczas tracisz część fotografii.

64. Dwie torby na wakacje

Druga fotograficzna torba podczas wakacyjnych wojaży to wcale nie fanaberia. Gdy zabierasz dużo sprzętu, jest mało prawdopodobne, że będziesz chciał wszystko dźwigać również na miejscu. Dlatego przydatna jest druga, mniejsza torba, która pomieści tylko najważniejsze akcesoria i aparat.

65. Filmy poklatkowe

By wykonywać filmy poklatkowe, nie zawsze trzeba korzystać z aplikacji na komputerze. Wiele aparatów ma wbudowany interwalometr z trybem wideo, który automatycznie tworzy film poklatkowy. Dla smartfonów również dostępne są aplikacje tego typu, na przykład Timelapse dla Androida i Close-up dla iOS. Niektóre pozwalają nawet na zdalne sterowanie aparatem cyfrowym, na przykład Smart Trigger dla iOS.

66. Ostrość spod palca

Jeśli twój aparat ma dotykowy ekran, skorzystaj z funkcji dotykowego ustawiania ostrości. Pozwala to szybko określić obszar, który ma być wyostrzony, bez potrzeby przekadrowywania czy żmudnego przesuwania punktu ostrości w kadrze. Możesz również w ten sposób wyzwolić migawkę.

67. Gdy braknie miejsca na karcie pamięci

Karta pamięci, nawet najpojemniejsza, nie jest z gumy. Gdy zaczynie brakować na niej miejsca, ustaw zapis zdjęć w mniejszym rozmiarze, albo z kompresją. Czasem wystarczy po prostu zrezygnować z zapisu zdjęć RAW na rzecz plików JPEG. Jeśli nie chcesz tak oszczędzać, po prostu miej przy sobie zapasową kartę pamięci.

68. Wykorzystaj przyciski w smartfonie

Standardowo migawka w smartfonie wyzwalana jest dotykiem na ekranie. W pewnych sytuacjach - na przykład podczas robienie selfie - utrudnia to fotografowanie. Na szczęście wiele smartfonów umożliwia wykorzystanie sprzętowych przycisków (na przykład odpowiadających za regulację głośności). Odpowiednie ustawienia znajdziesz w menu aplikacji.

69. Zdjęcia na telewizorze

Duży ekran telewizora pozwala wygodnie przeglądać zdjęcia. Możesz je wyświetlić na przykład za pomocą domowej chmury czy z podłączonego do telewizora dysku. Albo skorzystać z galerii internetowych. Dla przykładu na telewizorach LG można zainstalować aplikację Picasa, która udostępnia zdjęcia zgromadzone w tej galerii.

70. Oczy szeroko otwarte

Gdy fotografujesz grupę osób, zadbaj, by mieli odpowiednie miny i oczy otwarte. Możesz zastosować mały trik - poleć wszystkim zamknąć oczy i na dany znak otworzyć. Niektóre smartfony oferują funkcję automatycznego wykonania serii zdjęć, które potem łączą tak, by wszyscy na fotografii mieli otwarte oczy.

71. Eksperymentuj z nachyleniem

Niektóre kompozycje mogą wyglądać lepiej, gdy uchwycisz je pod kątem. Nie zawsze musisz trzymać równy pion i poziom, czasem ukosy zrobią lepsze wrażenie i dodają dynamiki. Jest to również dobry sposób, by uchwycić więcej wartościowych motywów w kadrze.

72. Jeszcze lepszy HDR

Jeśli wbudowana w smartfon aplikacja nie ma trybu HDR lub efekty cię nie zachwycają, skorzystaj z alternatywnych narzędzi. W sklepie z aplikacjami znajdziesz aplikacje dedykowane fotografii HDR, jak TrueHDR dla iOS (1,99 dolara), albo bezpłatna HDR Camera dla Androida.

73. Swobodny obrót zdjęć

Wiele dedykowanych smartfonowych aplikacji umożliwia obrót zdjęcia tylko o daną wartość, na przykład o 90 stopni. Jeśli chcesz swobodnie obrócić fotografię, zainstaluj alternatywną aplikację, jak na przykład Snapseed. Oprócz funkcji swobodnego obrotu, aplikacja oferuje liczne narzędzia edycji zdjęć oraz ciekawe filtry.

74. Przenośny fotolab

Jeśli chcesz edytować zdjęcia bezpośrednio na ekranie smartfona czy tabletu, skorzystaj z jednej z aplikacji Adobe dla urządzeń mobilnych. Ze sklepu z aplikacjami (dla iOS lub Android) możemy pobrać bezpłatny Photoshop Express lub Photoshop Touch (ok. 16 zł wersja dla smartfona lub ok. 32 złote dla tabletu).

75. Więcej efektów

Dodaj zdjęciom twórczych efektów - w smartfonie to bajecznie proste. Szczególnie warta polecenia jest bezpłatna aplikacja Snapseed (dla iOS i Android) - znajdziemy tu efekt HDR, dramaturgii czy miękkiego obiektywu, a także ciekawe efekty retro.

76. Filmy i zdjęcia na oddzielnych kartach

Niektóre aparaty wyposażone są w podwójny slot na karty pamięci. Druga karta może służyć jako zapasowa pamięć, ale w niektórych aparatach można ją wykorzystać do zapisu filmów, podczas gdy zdjęcia będą zapisywane na pierwszej. Taką funkcję w menu ma na przykład Nikon D7200.

77. Wygodny podgląd zdjęć

Chcesz na ekranie smartfonu oglądać zdjęcia wykonane aparatem? Jeśli aparat ma Wi-Fi, to nie ma problemu - wystarczy dedykowana aplikacja. W przeciwnym razie musisz posłużyć się specjalnym adapterem, za pomocą którego podłączysz kartę do smartfonu i odczytasz zdjęcia. W przypadku produktów Apple dostępny jest zestaw adaptera do podłączania aparatu i czytnika kart. Użytkownicy Androida powinni skorzystać z adaptera OTG, który pozwala do smartfona podłączyć urządzenia kablem USB. Czasem można też znaleźć w sklepie czytnik kart z portem mikroUSB.

78. Worek zamiast statywu

Rolę statywu w terenie z powodzeniem może pełnić na przykład worek wypełniony grochem czy fasolą. Worek umieścisz na dowolnym podłożu. Aparat położony na worku można w pewnym ograniczonym stopniu ustawić pod różnymi kątami. W sklepach fotograficznych można kupić dedykowane worki - np. firma Novoflex ma w ofercie torebkę podporową za ok. 90 zł.

79. Stabilna podpora

Gdy nie masz przy sobie statywu, ani nawet worka z grochem, a musisz unieruchomić aparat, poszukaj odpowiedniej podpory w otoczeniu. Może to być ławka czy murek. Ostatecznie możesz oprzeć się o mur plecami i dłońmi, co ustabilizuje postawę i pozwoli na pewny uchwyt.

80. Szybka karta dla trybu seryjnego

Gdy często korzystasz z trybu seryjnego, używaj szybkich kart pamięci. Im szybsza karta, tym mniej czasu będziesz oczekiwał na możliwość rozpoczęcia kolejnej serii zdjęć.

81. Wykorzystaj drugą lampę błyskową

Jeśli chcesz uzyskać dobre efekty, skorzystaj z dodatkowej zewnętrznej lampy błyskowej, którą oświetlisz motyw na przykład z boku. Ważne, by pracowała w trybie "slave", wówczas wyzwolisz ją błyskiem flesza z aparatu.

82. Naprzeciw słońcu

Użyj lampę błyskową fotografując twarz pod słońce. Buzia nie będzie zacieniona, a tło nie zostanie prześwietlone.

83. Uniwersalny zoom

Gdy wybierasz się na urlop z niewielkim bagażem, weź nieduży aparat lub lustrzankę z jednym uniwersalnym zoomem. Jeśli planujesz przebywać w zapylonym środowisku, najlepszym wyborem będzie kompakt - wbudowany obiektyw zmniejsza ryzyko przedostania się cząsteczek pyłu czy piachu do matrycy.

84. Wyłącz stabilizację, gdy używasz statywu

Funkcja stabilizacji obrazu redukuje drgania, ale praca stabilizatora może nieco negatywnie wpływać na jakość obrazu. Dlatego, gdy fotografujemy ze statywu, warto wyłączyć stabilizację. Tym bardziej, że w takim momencie jest ona całkowicie zbędna. Niektóre aparaty wykrywają, że aparat jest zainstalowany na statywie i automatycznie wyłączają stabilizację obrazu.

85. Lampę błyskową można wyłączyć

Każdy aparat ma opcję wyłączania lampy błyskowej. Skorzystaj z niej, gdy fotografujesz architekturę lub krajobrazy, albo gdy motyw jest daleko - błysk wtedy nic nie da. Wyłączenie lampy pomocne jest także przy fotografowaniu z bliska odblaskowych obiektów. Należy ją też wyłączyć w muzeum.

86. Cierpliwość kluczem do sukcesu

Chęć natychmiastowego wykonania zdjęcia bierze zwykle górę nad cierpliwością. Często jednak warto poczekać na odpowiedni moment. Na przykład w pochmurny dzień z przejaśnieniami warto odczekać, aż słońce na chwilę oświetli pejzaż albo budowlę. Albo gdy ktoś wszedł nam w kadr - odczekaj chwilę, aż z niego wyjdzie.

87. Gdy model ma wydatną sylwetkę

Gdy fotografujesz korpulentną osobę, nie ustawiaj jej na wprost obiektywu, lecz częściowo bokiem. Pozwoli to nieco wyszczuplić sylwetkę.

88. W czym obrabiać zdjęcia RAW

Do edycji zdjęć RAW wcale nie potrzebujemy drogiego Photoshopa czy nawet Photoshopa Elements. Z tym formatem nieźle poradzi sobie również darmowy program RAW Therapee.

89. Wybierz pole ostrości

Automatyka wyboru punktu AF nie zawsze działa tak jak trzeba. Ustaw tryb wyboru punktu ostrości, by samodzielnie wskazać punkt, który ma być wykorzystywany podczas ustawiania ostrości na obiekcie. Punkt AF można przestawić za pomocą jednego z przycisków czy pokręteł na obudowie - sprawdź w instrukcji swojego aparatu.

90. Wi-Fi dla każdego aparatu

Gdy twój aparat nie ma Wi-Fi, a chcesz korzystać z tej funkcji, użyj karty pamięci z wbudowanym modułem Wi-Fi, na przykład marki Eyefi. Taka karta pozwala na bezprzewodowy transfer zdjęć do urządzeń z Wi-Fi lub poprzez ruter do sieci.

91. Złoty podział

Nie umieszczaj głównych motywów w centrum zdjęcia, tylko nieco z boku - w przybliżeniu w 1/3 szerokości kadru. Pamiętaj, by przestrzeń zostawić tam, gdzie skierowany jest wzrok osób czy zwierząt. Podczas komponowania kadru przydatne mogą być linie siatki, które można wyświetlić w wizjerze czy na ekranie LCD.

92. Wydobądź motyw z tła

Jeśli chcesz, by uwaga skupiona była na danym motywie - na przykład na twarzy osoby - rozmyj tło. Jak to zrobić? Wykorzystaj jasny obiektyw, ustaw małą wartość przysłony (np. f/2.8), dobierz długą ogniskową i odsuń modela od elementów tła.

93. Wyostrz zdjęcie

Niezbyt ostre zdjęcia mogą się każdemu przytrafić. Jeśli są ładne, szkoda wyrzucać. Można przecież wyostrzyć fotografię za pomocą programu graficznego. W Gimpie w menu Filtr i Uwydatnianie znajdziesz filtr Maska wyostrzająca, który elegancko wyostrzy fotografię.

94. Ciekawe filtry retro

Gdy znudziły ci się filtry zawarte w Instagramie, sięgnij po inne aplikacje. Na przykład po XnRetro, która oferuje kilka odmiennych ustawień kolorystyki i ramek. Program dostępny jest bez opłat na platformę Android, w przypadku urządzeń z iOS trzeba zapłacić kilka złotych.

95. Przydatny filtr polaryzacyjny

Filtr polaryzacyjny nakręcany na obiektyw pomocny jest w celu eliminacji odbić z odblaskowych powierzchni (jak szyba czy woda). Przyda się również, by podkreślić urodę chmur w słoneczny dzień.

96. Filtr szary dla ciekawych efektów

Filtr neutralny, lub filtr szary (oznaczany jako ND) zmniejsza ilość światła docierającego do matrycy. Przyda się w sytuacji, gdy światło w otoczeniu jest zbyt silne, by mocno otworzyć przysłonę (dla rozmycia tła) bez ryzyka prześwietlenia zdjęcia. Pozwoli również wydłużyć czas naświetlania i uzyskać efekt miękkiej wody w wodospadzie. W sklepach dostępne są filtry o zmiennym stopniu wytłumiania światła, np. połówkowe.

97. Dodatkowy wizjer

Niektóre kompakty systemowe pozbawione są wizjera - do dyspozycji jest tylko ekran LCD. Upewnij się czy producent twojego aparatu nie oferuje możliwości dokupienia opcjonalnego wizjera elektronicznego. Wizjer zwykle jest podłączany przez stopkę zewnętrznej lampy błyskowej (pełniącej czasem rolę portu wielofunkcyjnego).

98. Pozbądź się wilgoci

Elektronika w aparacie nie lubi gwałtownych zmian temperatury. Wewnątrz urządzenia może kondensować się wilgoć, uniemożliwiająca poprawne działanie. By temu zapobiec, umieść w torbie z cyfrówką saszetkę z pochłaniaczem wilgoci. Można je kupić w sklepie, albo znaleźć w opakowaniach z innymi urządzeniami czy produktami, które kiedyś kupiłeś.

99. Zoom nie zawsze najlepszym wyborem

Obiektyw zoom, choć najbardziej uniwersalny, nie daje tak dobrych rezultatów jak szkło stałoogniskowe. Stałki są jaśniejsze niż zoomy, a wśród nich można również spotkać obiektywy o skrajnie krótkich lub długich ogniskowych.

100. Złota godzina

Jeśli chcesz uzyskać piękne oświetlenie, idź w plener o tak zwanej złotej godzinie. Jest to moment tuż po wschodzie i tuż przed zachodem Słońca - w przybliżeniu około godziny. W planowaniu pleneru pomoże ci aplikacja The Photographer's Ephemeris.