Jak używać blendy i jaką blendę kupić?

4 czerwca 2020

W tym artykule piszę wszystko na temat blend fotograficznych. Przedstawiam różne rodzaje reflektorów, mówię o tym jak zrobić prostą i skuteczną blendę oraz przede wszystkim odpowiadam na najważniejsze pytania; jaką blednę wybrać oraz jak dobrze używać blendy. Prezentuję również ciekawe zestawienia efektów jakie dają poszczególne reflektory oraz przedstawiam przykładowe fotografie wykonane z pomocą blendy.

Obraz

PODSTAWY FOTOGRAFII

Postanowiłem stworzyć kompendium wiedzy na temat narzędzia, z którego korzystam prawie tak często jak z samego aparatu. Z każdym razem wiem na temat wykorzystania blendy więcej a efekty, które dzięki temu uzyskuję są świetne. Dlatego właśnie, dzisiaj dzielę się z Wami całą moją wiedzą na temat tego jak dobrze używać blendy oraz jaką blendę najlepiej kupić.

Nie ograniczałem się do napisania kilku słów na temat używania i wyboru blendy ale rozbudowałem artykuł o konkretne ustawienia, które sprawdzają się u mnie najlepiej. Dodatkowo szczegółowo przedstawiłem wszystko na rysunkach, które dodane są do przykładowych fotografii. Wszystko ująłem w sposób możliwie prosty a jednocześnie bardzo dokładny. Wierzę, że od dziś blenda stanie się Waszym podstawowym narzędziem pracy i dzięki jej poprawnemu użytkowaniu Wasze zdjęcia wskoczą na wyższy poziom.

Zacznijmy od tego co to jest właściwie ta blenda...

CO TO JEST BLENDA?

Najprościej rzecz ujmując to ekran odbijający światło po to aby doświetlić lub oświetlić fotografowany obiekt. Może nią być dosłownie wszystko to co jest w stanie odbić światło. Biała kartka, lustro, blacha itd. To jedno z najbardziej przydatnych akcesoriów fotografa.

KSZTAŁT

okrągła- daje okrągły blik w oku, dostępne są jej różne rozmiary, w moich działaniach fotograficznych nie znalazłem dla niej zastosowania. Zdecydowanie bardziej preferuję inne kształty.

prostokątna- to zdecydowanie najczęściej używany przeze mnie kształt blendy. Jest bardzo praktyczna. Doskonale sprawdzi się w portretach jak i szerszych kadrach. Większą blendą możemy oświetlić całą osobę fotografowaną. Często fotografuję nią tak, że jedną stronę trzymam ja, drugą osoba fotografowana.

trójkątna- to bardzo praktyczny kształt, jest stworzona przede wszystkim do fotografii portretowej. Jej największą zaletą jest to, że zrobiona jest tak, że fotograf może trzymać ją sam. Służy do tego odpowiedni uchwyt.

srebrna (metaliczna)- daje ostre światło i zimne kolory. Osobiście najczęściej korzystam właśnie z tego rodzaju materiału ponieważ jego efekt jest intensywny (mocno odbija światło) co w moich pracach uważam za duży plus.

złota (metaliczna)- jej efekt jest dokładnie taki sam jak materiału srebrnego z tym, że kolor światła, który daje ma ciepłe tony.

biała- odbija światło zdecydowanie mniej niż powierzchnie srebrne i złote. Światło odbite od tej powierzchni jest delikatniejsze.

czarna- strona ta zazwyczaj wykorzystywana jest jako tło w portretach. Innym zastosowaniem jest eliminowanie światła i wszelakich odbić.

transparentna- ta strona nie służy do odbijania światła czy jego pochłaniania ale do jego zmiękczania. Powierzchnia ta przepuszcza światło i w efekcie jest ono rozproszone i delikatniejsze.