Dlaczego warto oglądać swoje zdjęcia?

3 czerwca 2020

Ostatnio spostrzegłem, że mam ogromne zaległości w wywoływaniu i oglądaniu zdjęć, które zrobiłem. Miałem trochę czasu, wolniejszą chwilę, zacząłem porządkować karty pamięci, pliki na dyskach. Okazało się, że mam kilkanaście katalogów, do których nie zajrzałem.

o

Dlaczego warto oglądać swoje zdjęcia?

Lubię robić zdjęcia, podoba mi się związany z tym proces tworzenia, kadrowanie. Utrwalanie chwil, momentów, zatrzymywanie czasu - wszystko to daje mi to wiele satysfakcji. Później fajnie jest wrócić do zrobionych zdjęć, szczególnie gdy minie dużo czasu - zdjęcia nabierają szczególnej wartości.

Ostatnio złapałem się jednak na tym, że niechętnie przystępuję do "obróbki" moich zdjęć - selekcji, a potem cyfrowego wywołania. Może wynika to z braku czasu, a może z dużej liczby zaległych zdjęć/ sesji do przejrzenia i wywołania. To bardzo niedobrze.

Żeby się rozwijać trzeba robić zdjęcia - to jasne. Z każdą dziedziną jest podobnie, jeśli nie ćwiczysz, nie rozwijasz umiejętności. Niestety samo fotografowanie to nie wszystko. Musisz potem wracać do swoich obrazów i je analizować. Zwracasz wtedy uwagę na kadrowanie, poprawność ekspozycji, czasem przekadrowując w Lightroomie wpadasz na pomysł jak mogłeś lepiej ująć daną scenę. Gdzie stanąć, co mogłeś zrobić lepiej. Uczysz się.

Dodatkowo, znajdujesz perełki. Te naprawdę udane kadry, które krzyczą do Ciebie - dobra robota! Motywują Cię, do dalszego fotografowania. Oddają Ci pozytywną energię, napędzają koło zamachowe Twojego hobby. Jeśli tego nie ma, cieżko z motywacją, nie masz takiej chęci fotografowania, w efekcie odkładasz aparat na półkę.

Co daje oglądanie zdjęć:

1. Wciągasz wnioski co mogłeś zrobić lepiej - kadrowanie, ekspozycja, może mogłeś gdzieś indziej stanąć, może moment się nie zgadza, brakuje emocji na twarzach fotografowanych osób? Te myśli z Tobą zostaną, następnym razem będzie lepiej.

2. Motywujesz się - nic nie cieszy bardziej fotografa niż udane kadry (no może za wyjątkiem nowego obiektywu :)).

3. Aktualizujesz portfolio - przeglądając swoje zdjęcia natrafiasz na te najbardziej udane, które trafią do Twojego portfolio i zwiększą szansę, że zostaniesz dostrzeżony, że dostaniesz zlecenie.

4. Poczucie sensu i spełnienia - robienie zdjęcia to pierwszy krok, dopełnieniem jest jego wywołanie i...

5. Publikacja - pochwal się, choćby przed samym sobą, publikuj zdjęcia na Instagramie, Facebooku, albo prywatnym blogu wizualnym - zapełnij go najlepszymi zdjęciami dnia, takimi, do których z przyjemnością wrócisz.

6. Widzisz postęp - jeśli coś robisz wytrwale i wyciągasz wnioski, analizujesz jakie błędy popełniłeś, co mogłeś zrobić lepiej, zobaczysz swój rozwój. Zobaczysz, różnicę pomiędzy zdjęciami, które zrobiłeś wczoraj, a tymi które zrobiłeś rok temu.