Krajobraz - Poradnik fotograficzny

18 czerwca 2020

Chcesz robić lepsze zdjęcia pejzaży, ale nie wiesz jak zacząć? Oto kilka podstawowych rad, które pozwolą Ci wskoczyć na kolejny poziom!

Obraz

Zawodowcy specjalizujący się w fotografii krajobrazowej latami doskonalą swoje umiejętności, dążąc do wykonania niepowtarzalnego zdjęcia. Oczywiście, wyprawy do odległych miejsc i wstawanie o świcie, niezależnie od warunków pogodowych, nie są dla każdego. Aby odnieść sukces, należy uczynić z fotografowania pejzaży swoją pasję oraz mieć dużo cierpliwości i determinacji. Z tego artykułu dowiesz się, czego tak naprawdę potrzeba do zarejestrowania wspaniałego krajobrazu na zdjęciu. Podzieliliśmy cały ten proces na kilka etapów, które obejmują wszystkie niezbędne czynności - od planowania i przygotowania do pleneru, po budowanie kadru i panowanie nad ekspozycją, gdy znajdziesz się już na miejscu.

Obraz

Artykuł ten dostarczy Ci także informacji na temat sprzętu gwarantującego odpowiednią ostrość obrazu oraz aplikacji, z których warto korzystać w terenie. Ponadto, dowiesz się, jakie ustawienia w aparacie zapewniają optymalną ekspozycję i w jaki sposób można uzyskać bardziej artystyczny efekt. W kolejnych podrozdziałach zawarliśmy wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się na kolejną sesję w plenerze.

Szeroki kąt i solidny statyw to podstawa!

Obraz

Większość zdjęć krajobrazowych prezentuje rozległe scenerie. Obiektywy szerokokątne w przypadku takich zdjęć wydają się oczywistym wyborem, gdyż pozwalają na wykonanie szerokich ujęć. Za obiektyw szerokokątny zwykło się uznawać wszystkie szkła, których ogniskowa jest krótsza niż 50 mm, ale najczęściej tym mianem określane są obiektywy o najkrótszej ogniskowej 24 czy 28 mm. By aparatem z mniejszą matrycą uzyskać odpowiadający tym ogniskowym kąt widzenia, należy zamocować obiektyw z ogniskową ok. 14-16 mm. Możecie skorzystać ze standardowego obiektywu 18-55 mm, ale by uzyskać jak najlepsze rezultaty, lepiej sięgnąć po obiektyw stałoogniskowy, który gwarantuje lepszą jakość obrazu. Obiektywy te także zdecydowanie lepiej sobie radzą z aberracją chromatyczną, która często pojawia się przy mocno kontrastowych krawędziach, np. wzdłuż gałęzi drzew. Zaletą tych szkieł jest także większa tolerancja na zniekształcenia, jednakże w zdjęciach krajobrazowych, nawet jeżeli występują, i tak są mało zauważalne.

Obraz

Jeżeli chcecie robić dobre zdjęcia krajobrazów, powinniście wyposażyć się w solidny statyw, ale pamiętajcie, że nie zagwarantuje on Wam idealnie ostrych zdjęć. By zminimalizować ryzyko poruszenia, należy poznać i wykorzystywać kilka dodatkowych technik. Warto zakupić pilota do zdalnego wyzwalania migawki. Dotykanie spustu może wywołać poruszenie aparatu, czego chcemy uniknąć. Jeżeli nie macie pilota, możecie skorzystać z samowyzwalacza. Fotografując lustrzanką, warto uaktywnić opcję wstępnego uniesienia lustra. Funkcja ta powoduje podniesienie lustra przy pierwszym wciśnięciu spustu migawki, dopiero przy drugim aktywowaniu migawki wykonywane jest zdjęcie. Wcześniejsze uniesienie lustra niweluje ryzyko poruszenia, ponieważ podnoszące się lustro w czasie robienia zdjęcia może wywołać mikrodrgania, które zostaną zapisane na zdjęciu.

Planuj swoje sesje

Obraz

Nigdy nie zakładaj, że do uchwycenia zapierającego dech w piersiach krajobrazu wystarczy znalezienie malowniczej scenerii. Tak naprawdę, nawet profesjonaliści poświęcają dużo czasu na przygotowania, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wykonania doskonałego zdjęcia.

Zbieraj informacje na temat godziny wschodu i zachodu Słońca oraz kątów padania promieni słonecznych. Wybierając się do nadmorskiej lokalizacji, sprawdź również pływy, a na sam koniec, oczywiście, również prognozę pogody.

Obraz

Planowaniem nie zagwarantuję sobie sukcesu, lecz z pewnością zwiększę szanse na zrobienie naprawdę dobrego zdjęcia. Dzięki aplikacjom na smartfony i większej dostępności informacji w Internecie, fotografowanie krajobrazów stało się dziś znacznie łatwiejsze. Począwszy od aplikacji pogodowych aż po Mapy Google czy funkcję Street View - wszystko to umożliwia obejrzenie dowolnego miejsca, zanim się do niego dotrze.

Kompozycja słowo klucz

Kompozycja jest podstawą udanego zdjęcia. Zwłaszcza w przypadku fotografii krajobrazowej, pozwala nadać scenie odpowiednią strukturę, a nawet sprawić, że dana praca będzie się wyróżniać na tle innych. Nie bez powodu profesjonaliści od lat bazują na podstawowych zasadach komponowania obrazu. Wprowadzenie bardzo dynamicznych elementów w obręb kadru pozwala odbiorcy poczuć się częścią danej sceny. Jednym z takich elementów mogą być linie ukośne i wiodące. Reguła trójpodziału i wprowadzenie głównego punktu zainteresowania pomagają w stworzeniu udanej kompozycji, zwłaszcza podczas fotografowania rozległych scenerii, z dużą ilością widocznych szczegółów wzdłuż linii horyzontu.

Obraz

Komponowanie zdjęcia może być znacznie łatwiejsze, gdy korzysta się z funkcji podglądu obrazu na żywo oraz wyświetlanej siatki kadrowania. Pozwala fotografowi zobaczyć, jak będzie wyglądało gotowe zdjęcia, podobnie jak umożliwiały to matówki w dawnych, wielkoformatowych aparatach, dzięki którym artyści pokroju Ansela Adamsa mogli tworzyć wspaniałe kompozycje".

Obraz

Przede wszystkim jednak nie spiesz się i poświęć chwilę na odpowiednie wykadrowanie ujęcia, aby uniknąć konieczności przycinania go na etapie postprodukcji. Kompozycja jest tym obszarem, w którym niemal każdy fotograf może doskonalić swoje rzemiosło, a uważna i świadoma praca nad kadrem wpływa na poprawę jakości zdjęć w znacznie większym stopniu niż jakikolwiek inny aspekt fotografii. Poniżej prezentujemy trzy podstawowe zasady komponowania pejzaży.